Franța - România 38-11: ”Stejarii” au debutat cu stângul la Cupa Mondială de Rugby

Naționala României a debutat cu stângul la Cupa Mondială de Rugby din Anglia, după un debut de partidă curajos cu Franța, în care a avut două ocazii bune de a trece la conducerea jocului.

”Stejarii” au fost învinși de reprezentativa similară a Franței, cu scorul de 38-11, în primul lor meci din Grupa D.

”Cocoșii Galici” au reușit cinci eseuri, în vreme ce ”tricolorii” au pus numai o dată balonul în terenul de țintă advers.

România a irosit o șansă uriașă în primul sfert al meciului, când Franța conducea cu 3-0. Florin Vlaicu a pătruns în terenul de ţintă al Franţei, dar nu a reuşit să culce balonul, iar eseul ne-a fost refuzat în urma probei video. Același Florin Flaicu a transformat însă lovitura de pedeapsă, iar egalitatea a fost restabilită, scor 3-3.

"Stejarii" s-au ținut bine până la pauză, când tabela arăta 17-6, iar jocul n-a mers deloc rău.

Nici în prima jumătate a reprizei secunde ostilitățile nu au mers prea rău pentru băieții noștri. România a cedat însă pe final, scor 38-11, iar acum așteaptă meciul cu Irlanda, o altă favorită a Grupei D.