Fotbal - Liga I: FC Viitorul Constanța - Steaua 0-1

Luni seara, Steaua București a învins-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 1-0 (1-0), în deplasare, la Ovidiu. Acesta a fost ultimul meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal.

Algerianul Jugurtha Hamroun a fost marcatorul unicului gol al partidei.

După ce Hamroun a atins mingea cu mâna în propriul careu, în minutul 13, FC Viitorul trebuia să primească un penalty.
Echipa antrenată de Gică Hagi a avut și o bară, prin Ioan Filip în minutul 21 al meciului.
Steaua a rămas cu 10 oameni din minutul 60, când Paul Papp a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Până la final, Steaua a mai avut o singură ocazie, prin Gregory Tade, scăpat singur cu portarul, însă în unghi (70), în timp ce FC Viitorul a asaltat poarta lui Florin Niță și a trecut în mai multe rânduri pe lângă golul egalării. Robert Hodorogea (62) a reluat cu capul prea slab pentru a-l învinge pe goalkeeper-ul stelist, Cristian Ganea a avut două șuturi periculoase (86, 87), Aurelian Chițu a fost blocat de Niță (88), iar Ianis Hagi a trimis mingea cu capul pe lângă poartă (90+2).

Pentru echipa lui Hagi, acesta este al doilea meci pierdut acasă în campionat, după cel cu Astra Giurgiu.
Steaua, care în tur s-a impus cu 1-0, a reușit a doua sa victorie consecutivă cu Laurențiu Reghecampf pe banca tehnică.

Joi, tot la Ovidiu, cele două echipe se vor înfrunta iar, în sferturile de finală ale Cupei României.