Fiorentina - Inter, meci de zile mari în Serie A

Ciprian Tătărușanu

Fiorentina s-a impus, sâmbătă, pe terne propriu, în fața lui Inter Milano, scor 5-4, într-o partidă din cadrul etapei a 33-a din Serie A.

Fiorentina și Inter Milano au oferit, sâmbătă, un spectacol de zile mari. Toscanii s-au impus cu scorul de 5-4, după ce au fost conduși la pauză cu 1-2.

Cu Ciprian Tătărușanu titular și Ianis Hagi rezervă, gazdele au deschis scorul prin Matias Vecino (23). Inter a revenit prin reușitele lui Ivan Perisici (29) și Mauro Icardi (34), pentru ca Davide Astori să egaleze în minutul 62.

Au urmat trei goluri înscrise de Fiorentina, datorită lui Matias Vecino (64) și Khouma Babacar (70 și 79). Oaspeții nu au mai putut decât să reducă din diferență, prin Mauro Icardi (88 și 90+1).