FCSB, primul amical al verii. Rezultat final, meci spectaculos

FCSB a disputat primul amical al verii. Vicecampioana s-a impus fără emoții împotriva modestei CS Cornu, scor 4-1.

Aşa cum anunţase Gigi Becali, Dică a schimbat sistemul, a trecut de la 4-2-3-1 la 4-3-3-, iar în echipa de start şi-a făcut loc şi Olimpiu Moruţan, trimis la mijlocul terenului. Contra unui adversar modest, testul a fost reuşit. Iar Florinel Coman a avut nevoie de doar două minute pentru a deveni primul marcator al roş-albaştrilor în acest sezon, după o acţiune personală finalizată cu succes. Apoi, vicecampionii au pasat, au încercat să lege câteva trasee de joc, iar al doilea gol a venit de la Florin Tănase, în minutul 39, după un penalty obţinut şi transformat de căpitanul FCSB, informează Prosport.

Până la pauză, Coman a marcat din nou, iar singurele emoţii au venit în repriza a doua. Mai întâi prahovenii au obţinut un penalty, dar Vlad şi-a făcut treaba şi l-a apărat. Apoi, în minutul 65, CS Cornu a marcat pentru 3-1. Înaintea finalului, în minutul 87, Ovidiu Popescu a marcat şi el şi Nicolae Dică se poate declara mulţumit la finalul unui meci, primul din pregătiri, în care elevii săi au punctat de patru ori.