FC Barcelona-Juventus, Live text în finala Ligii Campionilor. Scor 3-1

Echipele FC Barcelona şi Juventus Torino își dispută, sâmbătă seara, pe stadionul olimpic din Berlin,  finala Ligii Campionilor. FC Barcelona rămâne cu trofeul Ligii Campionilor, după ce a câștigat de cinci ori trofeul.

Minutul 95. Neymar dă lovitura de grație lui Juventus. Scor 3-1

Minutul 94. Suarez este înlocuit cu Rodriguez.

Minutul 91. Rakitic este înlocuit de Mathieu.

Minutul 90. Juventus, fără soluții. Arbitrii prelungesc partida cu 5 minute.

Minutul 85. Llorente îl înlocuiește pe Morata, autorul golului pentru Juventus.

Minutul 82. Ratare uriașe a lui Pique.

Minutul 76. Xavi (aflat la ultimul meci oficial în tricoul catalanilor) îi ia locul lui Iniesta.

Minutul 74. Ocazie uriașe la un corner la poarta Barcelonei.

Minutul 70. Gol anulat al Barcelonei pentru un henț la  Neymar

Minutul  68. Barcelona preia conducerea prin golul lui Suarez.

Minutul 67. Juventus cere o lovitură de pedeapsă.

Minutul 63.  Juventus este tot mai periculoasă pe contraatac: balonul ajune la Tevez, însă șutul acestuia de la marginea careului mare se duce peste poarta lui Ter Stegen.

Minutul 55. Morata aduce egalitatea pe tabela de marcaj.

Minutul 51. Combinație Messi-Neymar-Suarez, mingea ajunge la primul, însa argentinianul trimite pe deasupra vinclului.

Minutul 50. Suarez trimite cu exteriorul, dar mingea nu găsește spațiul porții italienilor.

Minutul 46. A început epriza a doua a finalei Ligii Campionilor.

Minutul 45. Nu sunt multe lucruri de comentat. Barcelona conduce cu 1-0 pe Juventus.

Minutul 41. Pogba intră dur  la Messi și este avertizat cu cartonaș galben.

Minutul 40. Suarez trimite în forță, dar Buffon plachează din nou.

Minutul 35. Pogba cade la marginea careului mare al Barcelonei și  italienii cer penalti.

Minutul 24.  Mingea ajunge la Morata, dar șutul acestuia se duce pe lângă poarta Barcelonei.

Minutul 20.  Mascherano deviază în corner o pasă a lui Pogba pentru Tevez.

Minutul 16.  Jordi Alba ataca colțul scurt după un corner, dar șutul său trece peste poarta lui Buffon

Minutul 13. Barcelona aproape de a marca din  nou.

Minutul 11. Vidal mai face un fault (l-a lovit pe Busquets), iar de aceasta data este avertizat cu galben.

Minutul 4. Barcelona deschide scorul la prima acțiune în care a intrat în careul de 16 metri al celor de la Juventus: Neymar îl vede  pe Iniesta, iar pasa acestuia la întâlnire este transformată în gol de Rakitic. Barcelona conduce cu 1-0

Echipele de start:

Juventus: Buffon - Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra - Marchisio, Pirlo, Pogba - Vidal - Tevez, Morata (4-3-3)

FC Barcelona: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Rakitic, Busquets, Iniesta - Messi, Neymar, Suarez (4-3-3).

Accidentati: Caceres, Chiellini si Barzagli (in dubii) (de la Juventus) - nimeni (FC Barcelona).

Juventus Torino se află pentru a opta oară în finala Ligii Campionilor, reuşind să se impună de două ori.

FC Barcelona se află tot pentru a opta oară în finala Ligii Campionilor şi a câştigat acest trofeu de patru ori.

Juventus şi Barcelona nu au mai jucat niciodată până acum cu trofeul Champions League pe masă, deşi tradiţia duelurilor directe este una importantă. Pe lângă cucerirea trofeului Champions League, adevărata miză a duelului dintre Juventus şi Barcelona o reprezintă faptul că ambele echipe au şansa de a realiza tripla campionat-cupă-Champions League. Barcelona a mai reuşit-o, în sezonul 2008-2009, sub conducerea lui Josep Guardiola, dar pentru Juventus ar fi o premieră.