FC Barcelona - Espanyol, în derby-ul catalan. Rezultate și clasament în campionatul spaniol

Duel între David Lopez și  Frankie De Jong
Duel între David Lopez și Frankie De Jong

FC Barcelona a terminat la egalitate în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Espanyol Barcelona, sâmbătă seara în derby-ul catalan, însă Messi şi colegii săi au rămas pe prima poziţie în campionatul de fotbal al Spaniei, la egalitate de puncte cu rivala Real Madrid, care urcase provizoriu în fotoliul de lider după victoria cu Getafe (3-0), potrivit Agerpres.

Espanyol, 'lanterna roşie' din Primera Division, a deschis scorul prin David Lopez (23), dar Barca a preluat controlul meciului în repriza secundă, reuşind să marcheze de două ori în mai puţin de zece minute, prin Luis Suarez (50) şi Arturo Vidal (59).

Rămasă în zece jucători după eliminarea lui Frenkie de Jong (74), pentru cumul de cartonaşe galbene), FC Barcelona s-a văzut egalată cu câteva minute înainte de finalul jocului, când Wu Lei a trimis balonul în poarta lui Neto, înlocuitorul lui Marc-Andre ter Stegen (accidentat).

Rezultate înregistrate în etapa a 19-a a campionatului spaniol:

Vineri

Valladolid - Leganes 2-2 Au marcat: Unal (8, 79), respectiv Braithwaite (4) şi Mesa (13).

FC Sevilla - Athletic Bilbao 1-1 Au marcat: Nunez (60 - autogol), respectiv Capa (15).

Sâmbătă

CF Valencia - Eibar 1-0 A marcat: Gomez (27)

Getafe - Real Madrid 0-3 Au marcat: Soria (35 - autogol), Varane (53), Modric (90+6).

Atletico Madrid - Levante 2-1 Au marcat: Correa (13), Felipe (18), respectiv Roger (16).

Espanyol Barcelona - FC Barcelona 2-2 Au marcat: Lopez (23), Wu (88), respectiv Suarez (50), Vidal (59).

Duminică se dispută meciurile Granada - Mallorca, Real Sociedad - Villarreal, Alaves - Betis Sevilla şi Celta Vigo - Osasuna.