EUROPA LEAGUE, rezultate. Seară cu mari surprize în Europa

Seară nebună în Europa League. Cunoaștem cele 8 echipe calificate în sferturi.

Ieri a fost o avalanșă de goluri în Europa League, dar s-au înregistrat și rezultate foarte surprinzătoare.

Borussia Dortmund a fost eliminată. După ce a pierdut acasă (1-2) cu Salzburg, Dortmund s-a deplasat în orașul lui Mozart pentru a întoarce scorul. Nu a reușit. Salzburg s-a închis exemplar și a trecut mai departe.

După 2-2 la Roma, Lazio a jucat exemplat la Kiev cu Dinamo și s-a impus cu 0-2, calificându-se și ea. Plzen era să dea marea lovitură după ce a pierdut 2-0 cu Sporting la Lisabona. În Cehia, Plzen a întors scorul și a trimis meciul în prelungiri, dar a luat gol dramatic în minutul 105 și a fost eliminată.

Capul de afiș a fost Arsenal cu Milan fără îndoială. După ce s-au impus la Milano cu 0-2, englezii au continuat spectacolul și la Londra și au câștigat cu 3-1.

Însă poate cea mai uriașă surpriză a avut loc în Franța. Lyon, echipă care va găzdui finala, s-a impus inițial la Moscova împotriva cu CSKA cu 0-1. Dar rușii au reușit minunea și au bătut cu 2-3 în Franța și s-au calificat în sferturi.