Europa League: Răzvan Lucescu scrie istorie cu PAOK Salonic. Rezultatele înregistrate joi seara

Europa League. Joi seara s-au disputat meciurile din etapa a doua a grupelor Europa League. PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, a învins-o pe BATE Borisov cu scorul de 4-1, joi, în deplasare, în etapa a doua a grupelor Europa League la fotbal.

GRUPA A

Bayer Leverkusen - AEK Larnaca 4-2
FC Zurich - Ludogorets 1-0

Clasament: 1.Leverkusen - 6p, 2.Zurich - 6p, 3.Ludogorets - 0p, 4.Larnaca - 0p.

GRUPA B

Rosenborg - RB Leipzig 1-3
FC Salzburg - Celtic 3-1

Clasament: 1.Salzburg - 6p, 2.Leipzig - 3p, 3.Celtic - 3p, 4.Rosenborg - 0p.

GRUPA C

Bordeaux - FC Copenhaga 1-2
Zenit - Slavia Praga 1-0

Clasament: 1.Zenit - 4p, 2.Copenhaga - 4p, 3.Slavia - 3p, 4.Bordeaux - 0p.

GRUPA D

Anderlecht - Dinamo Zagreb 0-2
Fenerbahce - Spartak Trnava 2-0

Clasament: 1.Dinamo - 6p, 2.Fenerbahce - 3p, 3.Trnava - 3p, 4.Anderlecht - 0p.

GRUPA E

Qarabag - Arsenal 0-3
Vorskla - Sporting Lisabona 1-2

Clasament: 1.Arsenal - 6p, 2.Sporting - 6p, 3.Vorskla - 0p, 4.Qarabag - 0p.

GRUPA F

AC Milan - Olympiacos 3-1
Betis - Dudelange 3-0

Clasament: 1.Milan - 6p, 2.Betis - 4p, 3.Olympiacos - 1p, 4.Dudelange - 0p.

GRUPA G

Glasgow Rangers - Rapid Viena 3-1
Spartak Moscova - Villarreal 3-3

Spartak Moscova a remizat cu Villarreal, 3-3, ibericii egalând în al şaselea minut al prelungirilor, prin Santi Cazorla, din penalty. Eintracht Frankfurt a învins-o pe Lazio cu 4-1, dar italienii au jucat aproape o repriză în nouă oameni.

Clasament: 1.Rangers - 4p, 2.Rapid - 3p, 3.Villarreal - 2p, Spartak - 1p.

GRUPA H

Apollon Limassol - Olympique Marseille 2-2

Olympique Marseille a scăpat victoria printre degete în Cipru, remizând cu Apollon Limassol, 2-2, după ce a condus cu 2-0.

Eintracht Frankfurt - Lazio 4-1

Clasament: 1.Frankfurt - 6p, 2.Lazio - 3p, 3.Apollon - 1p, 4.Marseille - 1p.

GRUPA I

Malmo - Besiktas 2-0
Sarpsborg - Genk 3-1

Clasament: 1.Sarpsborg - 3p, 2.Genk - 3p, 3.Besiktas - 3p, 4. Malmo - 3p.

GRUPA J

FC Krasnodar - Sevilla 2-1

Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei, a fost învinsă în Rusia de FC Krasnodar, cu 2-1. Mauricio Pereira (72) şi Tornike Okriaşvili (88) au marcat golurile victoriei după ce andaluzii au deschis scorul în urma autogolului lui Charles Kaboré (43). Ruşii au avut şi trei bare, prin Mamaev, Kaboré şi Claesson.

Standard Liege - Akhisarspor 2-1

Standard Liege a învins echipa turcă Akhisarspor cu 2-1, meci în care Răzvan Marin a fost integralist la gazde.

Clasament: 1.Krasnodar - 6p, 2.Sevilla - 3p, 3.Standard - 3p, 4.Akhisarspor - 0p.

GRUPA K

Astana - Rennes 2-0
Jablonec - Dinamo Kiev 2-2

Clasament: 1.Astana - 4p, 2.Rennes - 3p, 3.Dinamo Kiev - 2p, 4.Jablonec - 1p.

GRUPA L

BATE Borisov - PAOK Salonic 1-4

Brazilianul Leo Jaba a reuşit o dublă pentru PAOK şi a pasat decisiv la golurile lui Prijovic şi Pelkas.

Chelsea - Vidi 1-0

Chelsea a întrecut greu campioana Ungariei, Vidi FC, cu 1-0, printr-un gol marcat de Morata

Clasament: 1.Chelsea - 6p, 2.PAOK - 3p, 3.BATE - 3p, 4.Vidi - 0p.

Urmatoarea etapa, a 3-a, se va disputa peste trei saptamani.