Europa Conference League: Rezultatele partidelor de joi seara

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Europa Conference League, după ce a învins formaţia daneză FC Midtjylland cu scorul de 5-3, la loviturile de departajare, joi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a barajului.

După 0-1 în Danemarca, PAOK a avut 2-1 la finalul celor 90 de minute şi după prelungiri, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare (regula golurilor marcate în deplasare nu mai este valabilă). Antonio Colak, Sidcley, Stefan Schwab, internaţionalul român Alexandru Mitriţă şi Jasmin Kurtic au transformat pentru vicecampioana Greciei, în timp ce pentru oaspeţi au înscris Joel Andersson, Nikolas Dyhr şi Victor Lind, după ce şutul lui Maximilian Meyer a fost apărat de Alexandros Paschalakis.

Sparta Praga, fără portarul român Florin Niţă (accidentat), a fost eliminată de Partizan Belgrad, care s-a impus cu 2-1 pe teren propriu, după 1-0 în prima manşă.

Olympique Marseille, Leicester City, Bodoe/Glimt şi Slavia Praga au obţinut calificarea în optimi prin victorii duble, PSV Eindhoven merge mai departe după o remiză cu Maccabi Tel Aviv.

Vitesse Arnhem a întrecut-o pe Rapid Viena cu 2-0, după 1-2 în tur.

Rezultate:

(+) Bodoe/Glimt - Celtic Glasgow 2-0 Au marcat: Ola Solbakken 9, Hugo Vetlesen 69. În tur: 3-1.

Maccabi Tel Aviv - (+) PSV Eindhoven 1-1 Au marcat: Enric Saborit 90+1, respectiv Yorbe Vertessen 84. În tur: 0-1.

(+) Partizan Belgrad - Sparta Praga 2-1 Au marcat: Ricardo Gomes 7, 24, respectiv Adam Hlozek 85. Cartonaş roşu: Ricardo Gomes 66. În tur: 1-0.

Qarabag FK - (+) Olympique Marseille 0-3 Au marcat: Pape Gueye 12, Matteo Guendouzi 77, Konrad de la Fuente 90+2. În tur: 1-3.

Vezi și: Europa League: FC Barcelona, Atalanta şi Rangers, calificate în optimi. Rezultatele de joi

Randers FC - (+) Leicester City 1-3 Au marcat: Stephen Odey 84, respectiv Harvey Barnes 2, James Maddison 70, 74. În tur: 1-4.

(+) PAOK Salonic - FC Midtjylland 2-1, după prelungiri; 5-3, la loviturile de departajare Au marcat: Andrija Zivkovic 20, Vieirinha 26, respectiv Daniel Hoeegh 80. Au executat în ordine loviturile de departajare: Antonio Colak 1-0 (gol), Maximilian Meyer 1-0 (ratare - a apărat Alexandros Paschalakis), Sidcley 2-0 (gol), Joel Andersson 2-1 (gol), Stefan Schwab 3-1 (gol), Nikolas Dyhr 3-2 (gol), Alexandru Mitriţă 4-2 (gol), Victor Lind 4-3 (gol), Jasmin Kurtic 5-3 (gol). În tur: 0-1.

(+) Slavia Praga - Fenerbahce Istanbul 3-2 Au marcat: Ivan Schranz 19, Collins Sor 27, 63, respectiv Mert Hakan Yandaş 39, Mergim Berisha 90. În tur: 3-2.

(+) Vitesse Arnhem - Rapid Viena 2-0 Au marcat: Adrian Grbic 3, Matus Bero 19. În tur: 1-2, potrivit Agerpres.