Europa Conference League: Rezultate și clasament, după partidele de joi

Echipa slovenă NS Mura a produs o mare surpriză prin victoria reuşită pe teren propriu cu Tottenham Hotspur, scor 2-1, joi seara, în penultima etapă a grupelor competiţiei de fotbal Europa Conference League. 

Mura, care nu avea niciun punct în primele patru partide, a deschis scorul prin Tomi Horvat (11), după care londonezii au rămas în zece oameni, Ryan Sessegnon fiind eliminat încă din min. 32. Harry Kane (72) a egalat pentru Tottenham, dar slovenii au marcat golul victoriei la una din ultimele faze ale partidei, prin Amadej Marosa (90+4).

Nicolae Stanciu a fost integralist la Slavia Praga, care a terminat la egalitate cu Feyenoord, 2-2, pe teren propriu. Slavia a condus cu 1-0 şi 2-1, a avut avantajul omului în plus mai bine de o repriză, dar a fost egalată in extremis (90+3).

Alexandru Mitriţă a fost introdus în minutul 86 de antrenorul Răzvan Lucescu în meciul pe care PAOK Salonic l-a terminat nedecis, 0-0, cu Slovan Bratislava, în Slovacia. LASK, Gent, AZ Alkmaar, Feyenoord, FC Copenhaga şi Rennes s-au calificat direct în optimile de finală.

Rezultatele de joi:

Grupa A

HJK Helsinki - Alaşkert FC 1-0 A marcat: Atomu Tanaka 48.

Maccabi Tel Aviv - LASK Linz 0-1 A marcat: Sascha Horvath 89.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 LASK 5 4 1 0 9-1 13

2 Maccabi Tel Aviv 5 3 1 1 13-3 10

3 HJK 5 2 0 3 5-12 6

4 Alaşkert FC 5 0 0 5 3-14 0

Grupa B

Flora Tallinn - Partizan Belgrad 1-0 A marcat: Martin Miller 44.

Anorthosis Famagusta - KAA Gent 1-0 Au marcat: Lazaros Christodoulopoulos 27.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Gent 5 3 1 1 5-2 10

2 Partizan 5 2 1 2 5-3 7

3 Flora Tallinn 5 1 2 2 5-7 5

4 Anorthosis 5 1 2 2 5-8 5

Grupa C

Bodoe/Glimt - PFC ŢSKA-Sofia 2-0 Au marcat: Sondre Brunstad Fet 25, Erik Botheim 85.

AS Roma - Zaria Lugansk 4-0 Au marcat: Carles Perez 15, Nicolo Zaniolo 33, Tammy Abraham 46, 75. Jordan Veretout (Roma) a ratat un penalty în min. 41 (a apărat Dmitro Maţapura).

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Bodoe/Glimt 5 3 2 0 13-4 11

2 AS Roma 5 3 1 1 15-9 10

3 PFC ŢSKA-Sofia 5 0 1 4 1-10 1

4 Zaria 5 2 0 3 4-10 6

Grupa D

FK Jablonec - AZ Alkmaar 1-1 Au marcat: Milos Kratochvil 7, respectiv Haakon Evjen 44.

Randers FC - CFR Cluj 2-1 Au marcat: Alhaji Kamara 68, Simon Piesinger 76, respectiv Ciprian Deac 72.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 AZ Alkmaar 5 3 2 0 7-3 11

2 Randers FC 5 1 4 0 9-8 7

3 Jablonec 5 1 3 1 6-6 6

4 CFR Cluj 5 0 1 4 2-7 1

Grupa E

Maccabi Haifa - Union Berlin 0-1 A marcat: Julian Ryerson 66.

Slavia Praga - Feyenoord Rotterdam 2-2 Au marcat: Peter Olayinka 12, Jan Kuchta 66, respectiv Cyriel Dessers 31, 90+3. Cartonaş roşu: Guus Til (Feyenoord) 36.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Feyenoord 5 3 2 0 9-5 11

2 Slavia Praga 5 2 1 2 7-6 7

3 Union Berlin 5 2 0 3 7-8 6

4 Maccabi Haifa 5 1 1 3 1-5 4

Grupa F

Lincoln Red Imps FC - FC Copenhaga 0-4 Au marcat: Isak Bergmann Johannesson 5, Lukas Lerager 7, William Boeving 63, Rasmus Hoejlund 73.

Slovan Bratislava - PAOK Salonic 0-0

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 FC Copenhaga 5 4 0 1 13-5 12

2 Slovan Bratislava 5 2 2 1 8-5 8

3 PAOK 5 2 2 1 6-4 8

4 Lincoln Red Imps FC 5 0 0 5 2-15 0

Grupa G

NS Mura - Tottenham Hotspur 2-1 Au marcat: Tomi Horvat 11, Amadej Marosa 90+4, respectiv Harry Kane 72. Cartonaş roşu: Ryan Sessegnon (Tottenham) 32.

Rennes - Vitesse Arnhem 3-3 Au marcat: Gaetan Laborde 9, 39, 69, respectiv Daan Huisman 43, Thomas Buitink 75, Ikoma Lois Openda 90.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 Rennes 5 3 2 0 10-7 11

2 Vitesse 5 2 1 2 9-8 7

3 Tottenham Hotspur 5 2 1 2 11-8 7

4 NS Mura 5 1 0 4 4-11 3

Grupa H

Kairat Almatîi - FC Basel 2-3 Au marcat: Vagner Love 23, Kamo Hovhanisian 56, respectiv Arthur Cabral 45 - penalty, Edon Zhegrova 69, Pajtim Kasami 73. Cartonaş roşu: Ian Vorogovski (Kairat) 90+3.

Qarabag FK - Omonia Nicosia 2-2 Au marcat: Paris Psaltis (autogol) 49, Patrick Andrade 88, respectiv Michal Duris 43 - penalty, Jordi Gomez 90. Cartonaş roşu: Kiko (Omonia) 66.

Clasament loc echipa M V E Î GM-GP P

1 FC Basel 5 3 2 0 11-6 11

2 Qarabag FK 5 3 2 0 10-5 11

3 Omonia Nicosia 5 0 3 2 5-10 3

4 Kairat Almatîi 5 0 1 4 6-11 1

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte. Câştigătoarele grupelor se califică direct în optimile de finală, în timp ce echipele clasate pe locurile doi susţine baraje pentru optimi cu formaţiile clasate pe locul al treilea în grupele Europa League. (Agerpres)

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play

Cele mai noi știri

Cele mai citite știri





Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2021 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


cloudnxt2
YesMy