Europa Conference League: PAOK Salonic, echipa lui Răzvan Lucescu, în sferturile competiției. Rezultatele de joi

PAOK Salonic, echipă antrenată de românul Răzvan Lucescu, s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei de fotbal Europa Conference League, după ce a învins echipa belgiană Gent cu scorul de 2-1, joi seara, în deplasare, în manşa secundă a optimilor.

PAOK, la care românul Alexandru Mitriţă a jucat din minutul 85, se impusese şi în tur, cu 1-0. Vicecampioana Greciei a deschis scorul prin Jose Angel Crespo (20), belgienii au egalat prin Laurent Depoitre (40), dar oaspeţii au câştigat în urma golului semnat de Enea Mihaj (77).

PSV a surclasat-o pe FC Copenhaga cu 4-0, în deplasare, după ce în tur a fost 4-4. Revelaţia norvegiană Bodoe/Glimt a reuşit calificarea în sferturi după prelungiri, remizând în Olanda cu AZ Alkmaar, 2-2. În tur, scandinavii au câştigat cu 2-1.

Slavia Praga a fost învinsă de LASK cu 4-3, la Linz, însă campioana Cehiei s-a înclinat după ce a condus cu 3-1 şi a avut doi jucători eliminaţi.

AS Roma a obţinut dramatic calificarea în sferturi, după ce Tammy Abraham a egalat (90+1), pe Stadio Olimpico, 1-1 cu Vitesse. În tur, giallorossi au câştigat cu 1-0.

În sferturi s-au mai calificat Olympique Marseille, Leicester City şi Feyenoord Rotterdam.

Rezultate:

AZ Alkmaar - (+) Bodoe/Glimt 2-2 (2-1, 2-1), după prelungiri Au marcat: Evangelos Pavlidis 18, 30, respectiv Amahl Pellegrino 26, Alfons Sampsted 105+1. În tur: 1-2.

FC Basel - (+) Olympique Marseille 1-2 Au marcat: Dan Ndoye 63, respectiv Cengiz Under 74, Valentin Rongier 90+3. Amine Harit (Marseille) a ratat un penalty în min. 35. În tur: 1-2.

FC Copenhaga - (+) PSV Eindhoven 0-4 Au marcat: Eran Zahavi 10, 79, Mario Goetze 38, Noni Madueke 90+1. În tur: 4-4.

Rennes - (+) Leicester City 2-1 Au marcat: Benjamin Bourigeaud 8, Flavien Tait 76, respectiv Wesley Fofana 51. În tur: 0-2.

Vezi și: Europa League: Cele două echipe din Sevilla, eliminate. Rezultate

(+) Feyenoord Rotterdam - Partizan Belgrad 3-1 Au marcat: Cyriel Dessers 45, Reiss Nelson 59, Bryan Linssen 90, respectiv Ricardo Gomes 61. În tur: 5-2.

KAA Gent - (+) PAOK Salonic 1-2 Au marcat: Laurent Depoitre 40, respectiv Jose Angel Crespo 20, Enea Mihaj 77. În tur: 0-1.

LASK Linz - (+) Slavia Praga 4-3 Au marcat: Philipp Wiesinger 30, 76, Hyun-Seok Hong 88, Alexander Schmidt 89, respectiv Peter Olayinka 24, Alexander Bah 37, Collins Sor 62. Cartonaşe roşii: Aiham Ousou (Slavia, 42), Srdjan Plavsic (Slavia, 85). În tur: 1-4.

(+) AS Roma - Vitesse Arnhem 1-1 Au marcat: Tammy Abraham 90+1, respectiv Maximilian Wittek 62. În tur: 1-0.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală. Vineri, la Nyon (Elveţia), este programată tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor (16:00, ora României), potrivit Agerpres.