EURO-2012: Franța a învins Ucraina, scor 2-0, în grupa D

franta ucraina

Reprezentativa Franţei a învins, vineri, la Doneţk, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata similară a Ucrainei, într-un meci contând pentru etapa a doua de la grupa D din cadrul Campionatului European de fotbal.

Golurile au fost marcate de Menez '53 şi Cabaye '56.

Ucraina: Piatov - Gusev, Mihalik, Khacheridi, Selin - Iarmolenko (Aliev '68), Timoşciuk, Nazarenko (Milevski '60), Konoplianka - Şevcenko, Voronin (Devici '46). Selecţioner: Oleg Blohin

Franţa: Lloris - Debuchy, Rami, Mexès, Clichy - Diarra, Cabaye (M'Vila '68)- Ménez (Martin '73), Nasri, Ribéry - Benzema (Giroud '76). Selecţioner: Laurent Blanc

Arbitri: Bjorn Kuipers - Sander van Roekel, Erwin Zeinstra - Pol van Boekel, Richard Liesveld - toţi Olanda - Tom Harald Hagen - Norvegia.

Meciul a fost întrerupt în minutul 5, din cauza unei furtuni violente, fiind reluat după 57 de minute. Din această cauză, cealaltă partidă din grupă, Anglia-Suedia, a fost decalată pentru ora 22.00.