Dramatism total la CM 2014: GRECIA se califică în optimi la ultima fază a meciului. COLUMBIA-URUGUAY și COSTA RICA-GRECIA, în optimile de finală ale CM 2014

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. COASTA DE FILDEȘ, GRECIA și JAPONIA au luptat, marți noapte, de la ora 23:00, pentru al doilea loc din GRUPA C care asigura calificarea în optimile de finală ale CUPEI MONDIALE DE FOTBAL 2014.

CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2014. Situația din GRUPA C de după două etape disputate oferea fiecărei echipe în ultimul meci șanse de calificare în optimile de finală ale CM 2014.

Cu două victorii în primele două meciuri, Columbia a întâlnit Japonia, pe care a condus-o aproape în permanență, astfel că lupta pentru al doilea loc din GRUPA C care asigura calificarea în optimi se dădea în celălalt meci, disputat între GRECIA și COASTA DE FILDEȘ.

Elenii aveau nevoie de victorie pentru a termina GRUPA C pe locul 2, în timp ce africanilor le-ar fi ajuns și un egal pentru a se califica în optimi.

În acest condiții, GRECIA a fost mai insistentă în prima repriză și a deschis scorul în minutul 41, prin SAMARIS.

COASTA DE FILDEȘ a egalat în minutul 78, prin BONY, iar africanii erau calificați în optimi la acel scor.

La ultima fază a partidei, SAMARAS a făcut 2-1 pentru GRECIA, dintr-un penalty obținut tot de el, calificându-și echipa în optimile de finală ale CM 2014. Pe lângă cele două goluri marcate, GRECIA a mai lovit de trei ori bara în partida cu africanii.

În cealaltă partidă a GRUPEI C, Columbia a învins Japonia cu 4-1, grație golurilor marcate de Cuadrado ('17),  Martinez ('55, '82) și Rodriguez ('90), în timp ce pentru asiatici Okazaki a marcat golul de onoare ('46).

În optimile de finală, Columbia va întâlni Uruguay, în timp ce Grecia va da peste Costa Rica.