Dinamo, învinsă de IFK Kristianstad, în EHF European League

CS Dinamo Bucureşti a fost învinsă dramatic de echipa suedeză IFK Kristianstad, cu scorul de 29-28 (12-14), marţi seara, în Sala Dinamo, într-un meci din Grupa B a competiţiei masculine de handbal EHF European League.

Dinamo a pierdut incredibil un meci pe care l-a controlat de la un capăt la altul, după un final foarte slab. Dinamo a condus cu 28-26 (min. 57), dar a primit două goluri la rând, a ratat ultimul său atac şi a încasat gol în ultima secundă, din 7 metri, după un fault comis de angolezul Diego Hebo, care a primit direct cartonaşul roşu.

Dinamo a condus în prima repriză cu 6-2, 8-4, dar a avut şi cinci goluri în plus pe tabelă, 10-5, 11-6, 12-7, pentru ca la pauză avantajul său să fie redus la doar două goluri, 14-12. În partea secundă, echipa din Şoseaua Ştefan cel Mare a avut 19-15, 20-16, 22-18, dar a permis suedezilor să revină şi să preia conducerea, cu 23-22, după cinci goluri consecutive. Dinamo a avut 27-25 şi 28-26, dar nu a reuşit să îşi păstreze acest avantaj.

Pentru Dinamo au marcat Javier Humet Gaminde 7 goluri, Ante Kuduz 6, Rome Antonio Diogo Hebo 5, Nicuşor Negru 4, Răzvan Gavriloaia 3, Mohamed Mamdouh Ashem Shebib 2, Tudor Botea 1.

Golurile oaspeţilor au fost reuşite de Anton Halen 8, Teitur Orn Einarsson 6, Emil Frend-Ofors 3, Gregor Ocvirk 4, Olafur Andres Gudmundsson 2, Markus Olsson 2, Alfred Ehn 2, Adam Nyfjall 1, Ludvig Jurmala Astrom 1. Meciul a fost arbitrat de muntenegrenii Miljan Vesovic şi Novica Mitrovic, iar delegat EHF a fost românul Constantin Din. În alt meci, Fuchse Berlin a terminat la egalitate cu USAM Nîmes Gard, 34-34. Tot marţi are loc meciul Tatran Presov - Sporting Lisabona, potrivit Agerpres.