Dinamo - FCSB, rezultat final 'Derby de România'

Dinamo - FCSB, rezultat final. Dinamo a întâlnit, duminică seara, pe FCSB în ceea ce microbiştii spun că ar fi "derby de România".

Dinamo FCSB, live text:

- S-a terminat meciul. Scor final, 1-1.

- Minutul 74. Ocazie pentru Dinamo. Neicuţescu şutează din afara careului după ce mingea a ajuns la el dintr-o respingere în urma unei lovituri de colţ.

- Minutul 52. Harlem Gnohere primeşte cartonaşul roşu după un fault asupra lui Armando Cooper şi este eliminat. FCSB joacă în 10 oameni.

- Minutul 47. GOOOOLLLL FCSB. Scorul este 1-1. Penedo a respins balonul şutat de Gnohere în faţă iar Tănase a împins mingea în poartă.

- Minutul 46. Este penalty pentru FCSB. Florin Tănase este faultat in careu.

- S-a reluat partida.

- Pauză pe Arena Naţională. Scorul este 1-0 pentru Dinamo.

- Minutul 45. Arbitrul arată 4 minute de prelungire.

- Minutul 40. Execută Salomao. GOOOOOOOOOL!!!! Este 1-0 pentru Dinamo.

- Minutul 39. E penalty pentru Dinamo după un fault făcut de Moruţan, după un contraatac rapid al lui Dinamo.

- Minutul 26. Dinamo are o mare ocazie după ce Nistor a executat un corner, iar Popa a reluat cu capul, mingea trecând foarte aproape de poartă.

- Minutul 18. Incident pe teren. O petardă aruncată din zona galeriei dinamoviste a explodat în apropierea lui Florin Tănase - FCSB.

- Minutul 5. Ocazie la poarta dinamoviştilor. După ce Katsikas acordă un corner, Moruţan execută, iar Man reia cu capul în bara transversală; arbitrul fluieră un fault în atac;

Dinamo - FCSB, rezultat final. Echipele de start: Echipele de start pentru derby-ul dintre Dinamo şi FCSB, care are loc duminică seara, de la ora 21,00, pe Arena Naţională din Bucureşti, în etapa a 15-a a Ligii I de fotbal.

Dinamo: 26. Jaime Manuel Penedo Cano - 22. Deian Sorescu, 6. Mihai Popescu, 3. Georgios Katsikas, 93. Sergiu Popovici - 21. Tomislav Gomelt - 4. Sergiu Hanca, 18. Armando Cooper, 10. Dan Nistor, 20. Diogo Salomao - 19. Daniel Popa. Antrenor: Mircea Rednic.

Rezerve:12. Mihai Eşanu - 13. Denis Ciobotariu, 29. Mihai Neicuţescu, 88. Simon Terwase Zenke, 15. Vlad Olteanu, 30. Mircea Axente, 27. Ricardo Grigore.

FCSB: 34. Cristian Bălgrădean - 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 8. Lucian Filip, 77. Alexandru Stan - 6. Dragoş Nedelcu, 80. Filipe Teixeira - 11. Olimpiu Moruţan, 98. Dennis Man, 10. Florin Tănase - 9. Harlem Eddy Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică.
Rezerve: 99. Andrei Vlad - 4. Mihai Bălaşa, 7. Florinel Coman, 17. Antonio Jakolis, 21. Ianis Stoica, 24. Raul Rusescu, 33. Hristo Zlatinski.

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraş)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Paul Mincu (Bucureşti) - LPF

Dinamo - FCSB, rezultat final. "Unicul derby" are loc duminică, 11 noiembrie, începând cu ora 21.00, pe Arena Naţională din Bucureşti. DC News va transmite în format live text partida, în cadrul acestui articol, urmând a vedea, aici, principalele faze ale partidei: ocazii, accidentări, cartonaşe şi, desigur, goluri.

Dinamo - FCSB, rezultat final. Dinamoviştii întâlnesc rivala de-o viaţă într-un moment delicat. Echipa din Ştefan cel Mare trece printr-o criză prelungită, ocupând, la ora disputării meciului, locul 11 în clasament. FCSB se află pe locul doi, la trei puncte de liderul clasamentului, CFR Cluj, dar cu un joc în minus.

Dinamo - FCSB, rezultat final. Ambele echipe sunt setate una pe câştigarea campionatului - vorbim de FCSB şi cealaltă pe accederea în play-off, după ce atât Dinamo cât şi FCSB au fost eliminate din Cupa României.

Dinamo - FCSB, rezultat final. Fanii dinamoviştii promit o seară incendiară, galeria dinamoviştilor anunţând că a pregătit o coregrafie deosebită.

Dinamo - FCSB, rezultat final. Se aşteaptă ca la momentul fluierului de start să fie circa 30.000 de spectatori prezenţi în tribune. Sâmbătă seara se vânduseră circa 15.000 de bilete. Galeria FCSB va fi repartizată în peluza dinspre Bulevardul Basarabia.

Vezi şi: Dinamo - FCSB. Dică: Dacă Dinamo câştigă meciul...