Dinamo a învins-o pe Voluntari și a urcat peste Steaua în Liga 1

Dinamo București a învins-o luni seară pe FC Voluntari, cu scorul de 3-1 (2-0), într-un meci disputat, în mod paradoxal, în deplasare, pe Stadionul din Șoseaua Ștefan cel Mare, în etapa a 19-a Ligii I de fotbal. În urma acestui succes, echipa pregătită de Mircea Rednic a depășit-o pe Steaua în clasamentul Ligii 1.

Dinamo a deschis scorul după doar 36 de secunde de joc, prin camerunezul Eddy Gnohere, însă ilfovenii au avut un gol perfect valabil anulat de arbitru în minutul 30, Andrei Chivulete considerând că Adrian Bălan a faultat în atac.

Dinamo și-a mărit avantajul înainte de pauză, prin Steliano Filip (42), al treilea gol fiind marcat de Paul Anton, cu un șut superb sub transversală expediat de la 25 de metri de poartă (60). Golul echipei antrenate de Gigi Mulțescu a fost reușit de fundașul croat Hrvoje Spahija (65).

FC Voluntari a pierdut primul meci din ultimele cinci jucate acasă.

De partea cealaltă, Dinamo are trei victorii consecutive și a urcat pe locul 4 al Ligii 1, cu 33 de puncte, în timp ce ilfovenii se află pe locul 13, cu doar 11 puncte.