Darius Râpă a câștigat pentru România prima medalie din istorie la escaladă sportivă

Sportivul Darius Râpă a câștigat duminică medalia de bronz la Campionatele Europene de Escaladă Sportivă, de la Perm, Rusia, la proba de bouldering.

Darius Râpă, sportivul clubului Alpin Club Carpatic București, a câștigat duminică pentru România, prima medalie din istoria competițiilor internaționale de Escaladă sportivă. Acesta a obținut medalia de bronz, concurând la categoria Youth B, 14-15 ani.

Darius Râpă s-a calificat în finala Campionatului European de Juniori, la proba de bouldering, după o prestație foarte bună în semifinale, reușind 3 Topuri (trasee complet parcurse), ajungând în finală de pe locul 4.

Boulderingul este o formă de cățărare întreprinsă fără asigurare, limitată la rute foarte scurte, astfel încât căderile să nu producă răniri foarte grave, pentru atenuare utilizându-se saltele, transmite Mediafax.