Cupa României. Hermannstadt, prima echipă calificată în sferturi

CSU Craiova – FC Hermannstadt, rezultat. Finala Cupei României - live score

FC Hermannstadt s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi, după ce a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-0 (1-0), pe teren propriu, la Târgu Mureş, în primul meci din optimile de finală.

FC Hermannstadt, finalista ediţiei trecute a competiţiei, s-a impus prin golurile marcate de congolezul Michael Jordan Nkololo (38), după o greşeală a portarului Dinu Moldovan, de Petrişor Petrescu (51 - penalty), în urma unui henţ comis în propriul careu de atacantul belgian de origine congoleză Nathan Kabasele, şi de capverdianul Kuca (90+1), la debutul său în formaţia sibiană.

Echipa de pe Cibin a avut şi o bară, prin Nkololo (30). În ediţia trecută a competiţiei, FC Hermannstadt (care evolua în liga secundă) a învins-o pe FC Voluntari în şaisprezecimile de finală, cu 1-0, după prelungiri. Cele două formaţii s-au întâlnit în acest campionat tot la Târgu Mureş, în etapa a 5-a, sibienii câştigând cu 4-0.