CUPA ROMÂNIEI: STEAUA s-a calificat în SEMIFINALE, după 1-0 cu CSU CRAIOVA, în utimul meci pe "Ion Oblemenco"

Steaua s-a calificat, joi seară, în semifinalele Cupei României, după victoria obținută cu CSU Craiova, scor 1-0, în ultimul meci jucat pe stadionul "Ion Oblemenco". Raul Rusescu a marcat golul roș-albaștrilor, care se alătură în penultima fază a competiţiei echipelor CFR Cluj, Universitatea Cluj şi Petrolul Ploiești.

În prima repriză, Steaua a avut patru ocazii mari de gol, irosite de Stanciu (două), Prepeliţă şi Latovlevici.

Partea secundă i-a adus pe olteni în prim plan, dar elevii lui Costel Gâlcă au dat lovitura de grație în minutul 69, prin Raul Rusescu. Vârful din Ghencea a marcat dintr-un penalty obținut de Râpă, care a fost faultat de portarul Craiovei, Bălgrădean.

Meciul dintre CSU Craiova și Steaua a fost ultimul disputat pe arena "Ion Oblemenco". Stadionul va fi demolat, pentru a lăsa loc unei arene moderne pentru Bănie.

Echipele de start:

CSU Craiova: Bălgrădean - Târnăcop, Izvoranu, Frăsinescu, Vătăjelu - Mateiu, Madson, Brandan - Băluţă, Bawab, Ferfelea. Rezerve: Brac, Kay, Velcovici, Sin, Herghelegiu, Ivan, Cârstea. Antrenor: Sorin Cârțu.

Steaua: Cojocaru - Râpă, Luchin, Papp, Latovlevici - Prepeliţă, Breeveld - Stanciu, Neagu, Toşca - Rusescu. Rezerve: Arlauskis, Szukala, Chipciu, G. Matei, Sânmărtean, Popa, Bourceanu. Antrenor: Costel Gâlcă.