Cupa României. Poli Iași, prima echipă calificată în sferturi

CSM Poli Iaşi s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale Cupei României, după victoria cu 2-0 (1-0) obţinută pe terenul divizionarei a III-a Unirea Slobozia.

Disputat pe un teren imposibil, îmbibat cu apă şi transformat pe final într-o orezărie, primul meci al optimilor a fost un chin pentru jucătorii ambelor formaţii. Oaspeţii au forţat doar cât au avut nevoie pentru a se impune, un penalty transformat de Pedro şi o lovitură de cap a lui Ştefănescu fiind suficiente pentru victoria Iaşiului.

În încercarea de a-şi asigura cât mai rapid calificarea, Poli şi-a luat tare adversarul încă din start. Platini a irosit o bună ocazie, în minutul 5, după care Pedro a deschis scorul dintr-un penalty scos de Cisse, în minutul 10, scrie Prosport.

CSM Poli a încheiat definitiv conturile în minutul 66, când Ştefănescu, abia intrat în teren în locul lui Platini, a fructificat, cu capul, o centrare perfectă din dreapta a lui Bosoi.