Cupa Ligii: Dinamo, trofeu după cinci ani

După cinci ani de la ultimul trofeu, Cupa României, Dinamo București a spart gheața. Formația din Ștefan cel Mare a câștigat Cupa Ligii.

Dinamo a dispus de ACS Poli Timișoara în finala disputată pe Arena Națională cu 2-0, rezultat înregistrat încă din primele 45 de minute.

Ambele goluri au fost marcate pentru ”câini” de slovacul Adam Nemec în minutele 6 și 26. Mai mult, Dinamo a avut două goluri anulate eronat pentru poziții de off-side în prima repriză.

Timișoara a jucat finala cu foarte multe rezerve, pentru bănățeni fiind vitală partida de marți împotriva celor de la Pandurii Tg Jiu, o contracandidată pentru rămânerea în prima ligă a fotbalului românesc.

Pentru Dinamo, care pierdut finala Cupei României la 11 metri, anul trecut în fața celor de la CFR Cluj după ce au condus cu 2-0, acesta este primul trofeu din ultimii cinci ani. În 2012, Dinamo reușea să câștige Cupa României (1-0) împotriva Rapidului.