Cu un Ronaldo magic, Real Madrid zdrobește Barcelona, 3-1, pe Camp Nou

Cristiano Ronaldo

Real Madrid s-a calificat în finala Cupei Regelui Spaniei, după ce a umilit Barcelona, marți seara, pe Camp Nou. După 1-1 în tur, și cu un Ronaldo în zi mare, „galacticii” i-au călcat în picioare pe „extratereștri” și i-au bătut cu 3-1 chiar acasă la ei.

Realul a început tare partida și a deschis scorul, în minutul 13, prin Cristiano Ronaldo, dintr-un penalty obținut tot de el, după o neglijență în careu a lui Pique. Portughezul a ajuns la şase meciuri consecutive cu gol împotriva Barcelonei, pe Camp Nou.

După pauză recitalul băieților lui Mourinho a continuat și în minutul 57 Ronaldo a realizat dubla, în urma unei acțiuni perfecte de contraatac, inițiată de Khedira și continuată de Di Maria.

În minutul 68, marcatorul Madridului din tur, puștiul Varane, a recidivat și a înscris după un corner, tot cu capul. La 3-0 pentru Real fanii catalani au început să plece de pe stadion.

Barcelona a marcat golul de onoare, în minutul 89, prin Jordi Alba, după o pasă marca Iniesta.

S-a terminat 3-1 pentru Real, iar Ronaldo a câștigat clar duelul cu un Messi, aproape inexistent.