CSM Bucureşti, un nou trofeu. Este al treilea!

CSM Bucureşti a cucerit pentru a 3-a oară consecutiv Cupa României, la handbal feminin.

CSM Bucureşti a cucerit pentru al treilea an consecutiv Cupa României la handbal feminin, după ce a învins în finală echipa HCM Râmnicu Vâlcea, cu scorul de 29-22 (15-10), duminică, în Sala Sporturilor Olimpia din Ploieşti.

Campioana României a dominat finala de la cap la coadă şi a câştigat al treilea său trofeu din patru finale disputate la rând în Cupa României.

CSM Bucureşti a aliniat următoarele jucătoare: Grubisic, Ungureanu - portari, Hagman 5 goluri, Kurtovic 5, Cristina Neagu 4, Frafjord 3, Curea 3, Jorgensen 3, Gullden 2, Niombla 2, Bazaliu 1, Manea 1, Udriştioiu, Jacobsen, Ayglon Saurina, Lobaci.

Cel mai bun portar al turneului Final 4 a fost desemnată Jelena Grubisic, premiul pentru cea mai buna apărătoare a fost câştigat de Marit Malm Frafjord, iar cea mai bună jucătoare a fost aleasă Cristina Neagu.

Echipa HC Dunărea Brăila a intrat în posesia medaliilor de bronz în Cupa României, după ce a învins-o pe CSM Roman cu scorul de 28-24 (13-14), în finala mică.