CSM București-Team Esbjerg, handbal. Victorie în Liga Campionilor

Victorie pentru CSM București în Liga Campionilor la handbal.

CSM București a învins formația daneză Team Esbjerg cu scorul de 33-25 (17-13), duminică, în Sala Dinamo din Capitală, în a 2-a Grupă principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSMB a avut pentru prima oară avantaj de trei goluri în minutul 10, 6-3, apoi diferența a crescut la patru goluri, 9-5 (15). Echipa antrenată de Aurelian Roșca a reușit să își păstreze avansul de patru goluri la pauză, 17-13, dar debutul reprizei secunde a aparținut echipei oaspete, care s-a apropiat la două goluri (18-16), iar apoi la unul singur, 21-20 (43). În min. 48, scorul era de 24-22, dar în decurs de cinci minute CSM București a marcat șase goluri (30-22) consecutive și s-a desprins decisiv. Ecartul de pe tabelă s-a regăsit și la final, 33-25.

Au evoluat echipele:
CSMB: Jelena Grubisic, Alina Iordache — Isabelle Gullden (3 goluri), Iulia Curea (1), Camille Ayglon Saurina (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (2), Linnea Torstensson (4), Carmen Martin Berenguer (6), Oana Manea (3), Gnonsiane Niombla (5), Anastasia Lobaci (4), Majda Mehmedovic (3), Simone Boehme (1). Antrenor: Aurelian Roșca.

Team Esbjerg: Emliy Stang Sando — Ulrika Maria Toft Hansen (1), Tove Elise Seest (2), Rikke Riber Zachariassen (3), Laura van der Heijden (3), Jenny Alm (7), Ida Bjoerndalen Karlsson (4), Lara Gonzales Ortega (2), Maria Mose Vestergaard (1), Vilde Mortensen Ingstad (2). Antrenor: Lars Frederiksen.

Au arbitrat belarușii Andrei Govsko și Serghei Repkin, iar delegat EHF a fost macedoneanul Dragan Nacevski.

În celelalte meciuri jucate din Grupa a 2-a, FC Midtjylland a dispus de RK Krim Mercator Ljubljana cu 28-19, sâmbătă, iar Gyori Audi ETO KC a evitat in extremis eșecul pe teren propriu cu Larvik, 27-27, după ce formația norvegiană a condus cu 27-25 în final.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 11 puncte, urmată de FC Midtjylland, 8 p, Larvik, 8 p, CSM București, 7 p, RK Krim Mercator, 6 p, Team Esbjerg, 2 p. Primele patru se califică în sferturile de finală.

CSM București va juca următorul meci pe 25 februarie, în deplasare cu Larvik. (Agerpres)