CSM București – Midtjylland, victorie în Liga Campionilor pentru românce

CSM București a învins formația daneză FC Midtjylland cu scorul de 26-20 (12-9), duminică seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, în ultimul său meci din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM București a jucat din ce în ce mai bine, dar a ratat destul de mult.

Echipa din București a condus tot meciul. Ecartul a ajuns la patru goluri, 15-11 (36), apoi a fost de șase goluri, 18-12 (41), și chiar la șapte, 20-13 (47). O serie de ratări au făcut ca formația daneză să revină în joc și să se apropie amenințător pentru obiectiv (victorie la patru goluri), 23-19 (56), dar CSM a strâns rândurile, a beneficiat și de faptul că oaspetele au jucat două minute în inferioritate numerică, și au punctat decisiv, câștigând cu 26-20.

În clasamentul final al Grupei C, Gyori Audi ETO KC a ocupat primul loc, cu 10 puncte, urmată de CSM București, 6 puncte, FC Midtjylland, 6 puncte, Rostov pe Don, 2 puncte.

În grupele principale vor merge primele trei clasate, cu punctele realizate între ele.

Din Grupa a 2-a principală, care va debuta la finalul lunii ianuarie, fac parte Gyori ETO, care va începe cu 6 puncte, Krim Ljubljana, 6 puncte,
Larvik HK, 4 puncte, FC Midtjylland, 4 puncte, CSM București, 2 puncte, Team Esbjerg, 2 puncte.

Primele patru clasate se vor califica în sferturile de finală, notează Agerpres.