CRAIOVA - VIITORUL, meci dramatic în Oltenia. Desfășurare spectaculoasă

CS Universitatea Craiova, învinsă de Zaria Lugansk cu 1-0, în turul al treilea preliminar al Europa Conference League

Universitatea Craiova a învins-o pe FC Viitorul cu scorul de 3-1 (2-1), luni seara, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 11-a a Ligii I de fotbal.

FC Viitorul a deschis scorul prin Bogdan Ţîru (7), după o fază fixă. Universitatea a întors scorul în ultimele două minute ale reprizei, prin golurile marcate de Alexandru Cicâldău (44), cu un şut din interiorul careului, şi Elvir Koljic (45), cu o execuţie cu efect la vinclu, din colţul careului. Pentru bosniac a fost primul gol din actualul sezon, el revenind recent după o accidentare care l-a ţinut departe de gazon din luna martie.

Ultimul gol a fost înscris de Mihai Bălaşa (53), din lovitură liberă, portarul Cătălin Căbuz fiind păcălit de o brazdă, care a deviat direcţia mingii. Pentru Bălaşa, fost jucător al Viitorului, a fost primul gol înscris în tricoul Universităţii.

Universitatea a avut şi o bară în min. 90+1, când Koljic a trimis în transversală cu poarta goală.

FC Viitorul a rămas după prima repriză fără antrenor principal, Cătălin Anghel primind cartonaş roşu, în condiţiile în care managerul tehnic Gheorghe Hagi era suspendat pentru acest meci.

Universitatea a reuşit prima victorie acasă de la numirea lui Victor Piţurcă antrenor. Craiovenii au urcat pe locul al doilea în clasament, în dauna Viitorului.