Craiova - CFR Cluj, rezultat final. Tensiuni și dramatism în Bănie

Universitatea Craiova a câștigat dramatic partida cu CFR Cluj (2-1) pe teren propriu.

Craiova a deschis scorul prin golgeterul ei, căpitanul Băluță în minutul 45, chiar înainte de pauză. Imediat după reluarea jocului Mitriță a majorat scorul printr-un eurogol din lovitură liberă.

CFR a forțat, a fost echipa mai matură, dar nu a reușit să întoarcă rezultatul. Urko Vera, abia intrat de câteva secunde, a redus din handicap după un corner la care portarul oltenilor Calancea a greșit grav.

Pe final, Băluță a văzut cartonașul roșu după un fault la Culio, el având deja un cartonaș galben, deși pe reluări s-a putut observa că decizia a fost mult prea severă.

CFR Cluj a presat însă nu a mai putut egala. După această victorie, Craiova se apropie la un singur punct de locul secund ocupat de FCSB care are meci cu Viitorul. În cazul unei victorii, FCSB se apropie la un punct de liderul CFR Cluj.