Cătălina Ponor a intrat in istoria gimnasticii

catalina-ponor

Cătălina Ponor se situează lânga Nadia Comăneci în clasamentul celor mai ,,tari gimnaste din istorie. Dacă participa și la Beijing, Cătălina intra în istorie drept singura participanta din istorie la trei editii ale Jocurilor Olimpice.

După medalia de argint de la sol, Cătălina Ponor a intrat în cercul gimnastelor care au cel puțin 5 medalii la Jocurile Olimpice. Nadia e regina la acest capitol, cu 9 medalii în cariera ei spectaculoasă.

Cătălina Ponor a pierdut bronzul în fața Alexandrei Raisman. Decizia arbitrilor i-a scandalizat până si pe americani, care afirma că sportiva din Romania își merita locul pe podium.

"Dati-i medalia de aur lui Ponor, n-o meritam!", susțin americanii.

Mii de fani au postat mesaje de susținere pentru Cătălina pe rețelele de socializare. Mai mult decat atât, mulți dintre americani cred ca românca a fost nedreptatita! Reacțiile americanilor chiar au motive să o facă să se simtă campioană absolută la Londra.

Ponor a revenit în gimnastică după aproape 4 ani de pauză în care a fost accidentată. A fost convinsă de revenirea cuplului Mariana Bitang - Octavian Belu să se întoarca în sală. Aceștia au dezamăgit-o după terminarea exercițiului la sol

“Singurul meu regret este că antrenorii nu m-au felicitat după ce am luat medalia de argint”, a declarat Cătălina Ponor la finalul concursului.

Clasamentul all-time de la gimnastica:

- Nadia Comaneci  (9 medalii) 5 aur - 3 argint - 1 bronz - Ecaterina Szabo (5 medalii)4 aur - 1 argint - Daniela Silivas (6 medalii)3 aur - 2 argint - 1 bronz - Simona Amanar (7 medalii) 3 aur - 1 argint - 3 bronz - Catalina Ponor (5 medalii) 3 aur - 1 argint -1 bronz - Lavinia Milosovici (6 medalii) 2 aur - 1 argint - 3 bronz - Sandra Izbasa (4 medalii) 2 aur - 2 bronz - Gina Gogean (5 medalii) 2 argint - 3 bronz