Campionat European/ PILOT moldovean de motocross, MORT la 14 ani. Momente cumplite

Tragedie în sport! Pilotul moldovean de motocross, Igor Coharciuc a murit în timpul unei curse de calificări în Campionatul European.

Cursa a avut loc în Cehia. Sportivul de doar 14 ani a pierdut controlul asupra direcţiei de mers, a căzut de pe motocicletă și s-a lovit la cap.

Competiția a fost imediat oprită, iar tânărul a fost transportat de urgență cu un elicopter până la spital.

În ciuda eforturilor depuse de medici, el a murit în timpul intervenţiei chirurgicale.

Sportivul moldovean era unul dintre cei mai bine cotaţi participanţi la competiţie şi lupta pentru un loc pe podium.

Igor Cuharciuc a fost multiplu campion național și singurul sportiv din Moldova care a obţiunut medalii la campionate european la vârsta de 8 ani.

”Era un pilot cu viitor mare, toată speranța era în el. Era foarte talentat, săritor la nevoie şi era un om bun. Este o pierdere foarte mare pentru sportul moldovenesc”, a spus șeful al Federației Moldovenești de Motocros, Alexandru Briuhov, potrivit publika.md