Bundesliga a reînceput! Rezultatele înregistrate azi

bundesliga
bundesliga

Echipa Borussia Moenchengladbach a urcat pe locul al treilea în clasamentul campionatului de fotbal al Germaniei, după ce a reuşit să învingă în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia Eintracht Frankfurt, sâmbătă, în prima etapă disputată după întreruperea sezonului în Bundesliga, din cauza pandemiei de coronavirus.

Pe un stadion fără spectatori, oaspeţii au deschis scorul după mai puţin de un minut de joc, prin francezul Alassane Plea, iar apoi şi-au majorat la scurt timp avantajul, graţie reuşitei lui Marcus Thuram, fiul fostului internaţional francez Lilian Thuram (7).

După pauză, Moenchengladbach a mai punctat încă o dată, prin algerianul Ramy Bensebaini, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 73. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de portughezul Andre Silva, în minutul 81.

Graţie acestui succes, Borussia Moenchengladbach a depăşit-o cu un punct pe RB Leipzig, care a coborât pe poziţia a patra în clasament, după ce a remizat pe teren propriu cu SC Freiburg (1-1).

Rezultate înregistrate sâmbătă în Bundesliga:

Borussia Dortmund - Schalke 04 Gelsenkirchen 4-0
Au marcat: Haaland (29), Guerreiro (44, 63), T. Hazard (48).

RB Leipzig - SC Freiburg 1-1
Au marcat: Poulsen (77), respectiv Gulde (34).

FC Augsburg - VfL Wolfsburg 1-2
Au marcat: Brooks (54 - autogol), respectiv Steffen (43), Ginzek (91).

Hoffenheim - Hertha Berlin 0-3
Au marcat: Akpoguma (58 - autogol) Ibisevic (60), Cunha (74).

Fortuna Dusseldorf - SC Paderborn 0-0

Eintracht Frankfurt - Borussia Moenchengladbach 3-1
Au marcat: Andre Silva (81), respectiv Alassane Plea (1), Marcus Thuram (7), Ramy Bensebaini (73 - penalty).

Duminică sunt programate întâlnirile FC Koln - FSV Mainz şi Union Berlin - Bayern Munchen, în timp ce luni va avea loc partida Werder Bremen - Bayer Leverkusen.

Clasament: 1. Bayern Munchen 55 puncte (25 jocuri), 2. Borussia Dortmund 54 puncte, 3. Borussia Moenchengladbach 52 puncte, 4. RB Leipzig, 51 puncte, 5. Bayer Leverkusen 47 puncte (25 jocuri) etc.