Urmărește emisiunea live

EUROPENE JUDO. Bronz și argint pentru România la Europenele de judo U23

Alexandra Pop, legitimată la CM Cluj,a urcat pe podiumul Campionatelor Europene de judo, Under 23, care se desfășoară în aceste zile la Tel Aviv, în Israel. Sportiva noastră a luat bronzul. Pe de altă parte, Florian Larisa a câștigat medalia de argint.

După ce și-a adjudecat grupa de calificare, Alexandra a pierdut în semifinale în fața sportivei Reka Pupp (Ungaria), iar în lupta pentru medalia de bronz a învins-o pe turcoaica Gulkader Senturk. Alexandra Pop mai are în palmares un argint și un bronz la Mondialele de juniori din 2014 și un argint, anul trecut, la Europenele de juniori.

Dintre judoka clujence pregătite de Florin Brcean (antrenor și al Lotului Olimpic de judo feminin) și Gianina Andreica la Europenele U23-2016 va mai intra pe tatami Mazilu Alexandra la ctg 78kg. Ștefania Dobre, ctg 63, și Anamaria Ioniță ctg, 52kg, și ele legitimate la CSM Cluj au pierdut în meciurile din fazele inferioare ale competiției.

Florian Larisa-CSM ORADEA a câștigat medalia de argint. Sportiva noastră a pierdut în finala categoriei de 52 de kilograme în fața sportivei din Kosovo, Krasniqi Distria.

In perioada 11 – 12 noiembrie, Tel Aviv in Israel va avea loc Campionatul European de Judo U23. Potrivit organizatorilor, la eveniment vor participa peste 300 de sportivi din 40 de țări. In ceea ce priveste delegatia Romaniei, aceasta este formata din cincisprezece persoane, doisprezece sportivi, doi antrenori si un arbitru.