Begu și Dulgheru, învinse în primul tur la Indian Wells

Irina Begu și Alexandra Dulgheru au pierdut meciurile susținute, miercuri, în runda inaugurală a turneului WTA Premier de la Indian Wells, deși au întâlnit adversare mai slab cotate, ambele venite din calificări.

Begu (25 ani, 35 WTA) a fost întrecută de germanca Laura Siegemund (28 ani, 79 WTA) cu 3-6, 6-4, 6-4.

Românca nu mai jucase de la Australian Open, unde a pierdut, de asemenea în primul tur, și are un bilanț de o victorie și trei înfrângeri în 2016.

Begu câștigase singurul meci direct cu Siegemund de până acum, anul trecut, la Charleston (zgură), cu 6-2, 7-6 (5). Irina a cedat după două ore și 21 de minute de joc, în care a comis nu mai puțin de nouă duble greșeli.

În alt meci, Alexandra Dulgheru (26 ani, 93 WTA) a fost întrecută fără drept de apel de americanca Nicole Gibbs (23 ani, 95 WTA), cu 6-0, 6-1, în 62 de minute de joc, în care românca a comis șapte duble greșeli.

Dulgheru, care are 3 victorii și 4 eșecuri în acest an, se impusese clar, cu 6-3, 6-1, în singurul său meci direct cu Gibbs, anul trecut, în primul tur la Roland Garros.

Ambele românce s-au ales cu câte 11.970 dolari și 10 puncte WTA pentru participare.

Americanca Vania King (27 ani, 202 WTA) a învins-o pe compatrioata sa Taylor Townsend, cu 6-2, 6-3, și s-a calificat în turul al doilea, unde o va întâlni pe Simona Halep, a cincea favorită și deținătoarea titlului. King a câștigat singura confruntare directă în 2010, în calificări la Montreal, cu 7-6 (5), 6-1.