Bayern Munchen - Barcelona 4-0: Catalanii, umiliți în Germania. Video

Bayern Munchen

Bayern Munchen a umilit-o marți seara pe Barcelona, în prima semifinală din Liga Campionilor. În confruntarea Germania-Spania, din semifinalele Ligii Campionilor, bavarezii au câștigat cu 4-0 împotriva catalanilor, în cel mai slab meci făcut de Barcelona sezonul acesta.

Bayern Munchen poate fi considerată prima finalistă din acest sezon de Liga Campionilor. Nemții au dat de pământ cu Barcelona pe teren propriu, făcând un pas extrem de important către finala de la Londra.

Bayern a dominat-o încă din start, la toate capitolele, pe Barcelona. La pauză a fost "doar" 1-0, după reușita cu capul a lui Muller, din minutul 25.

În partea a doua, băieții lui Tito Vilanova, în loc să revină, mai rău s-au scufundat, nemții fructificând fiecare ocazie de a înscrie. Gomez a făcut 2-0 în minutul 49, iar Robben a făcut 3-0 în minutul 74. Cu 8 minute înainte de final, Muller a făcut dubla, răsucind cuțitul în rana Barcelonei.

Barcelona a făcut la Munchen cel mai slab meci din ultimii ani, Messi și compania nereușind să își creeze decât o singură ocazie de gol pe toată durata partidei, ratată de Bartra, în minutul 77.

Echipele de start:

Bayern: Neuer - Lahm, Dante, Boateng, Alaba - Javi Martinez, Schweinsteiger - Robben, Muller, Ribery - Gomez

Rezerve: Starke, Van Buyten, Rafinha, Shaqiri, Luiz Gustavo, Tymoshchuk, Pizarro

Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Bartra, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Alexis, Messi, Pedro

Rezerve: Pinto, Montoya, Abidal, Fabregas, Thiago Alcantara, Song, Villa

Vezi aici cele mai importante faze ale meciului.