Baschet masculin: U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a cucerit Cupa României

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca a cucerit Cupei României la baschet masculin, luni seara, în Arena Antonio Alexe din Oradea.

Totul după ce a învins în finală formația gazdă, CSM CSU Oradea, cu scorul de 82-75 (18-14, 18-19, 16-16, 30-26).

Clujenii și-au trecut în palmares al doilea trofeu al Cupei României, după cel adjudecat în 1995. U mai are două finale jucate în ultima perioadă, în 2006 și 2013.

Anul trecut, Cupa României a fost câștigată de BC Timișoara.

U a dominat jocul și după primele zece minute conduceau cu 18-14, dar în primul sfert au avut și opt puncte în plus. Orădenii au reușit să întoarcă scorul pentru puțin timp în sfertul al doilea (25-22, 28-26), dar la jumătatea partidei scorul era de 36-33 pentru U. CSM CSU Oradea a mai avut o zvâcnire în sfertul al treilea, când a condus cu 48-44, dar clujenii au revenit din nou la cârma partidei, având 52-49 cu zece minute înainte de final. Gazdele au condus când mai erau cinci minute de joc cu 57-52, dar U, condusă excelent de Filip Adamovic, a avut un final foarte bun și a controlat ultimele minute.

Adamovic a fost cel mai bun om al învingătorilor, cu 24 puncte, 2 recuperări, 4 pase decisive. La U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, antrenorul Marcel Țenter i-a mai folosit pe Kyndall Dykes 16 p, 2 rec, 4 pd, Roland Torok 1 rec, Ivan Zigeranovic 13 p, Adrian Guțoaia 2 p, 4 rec, 1 pd, Muhamed Pasalic 11 p, 2 rec, 1 pd, Cătălin Baciu 6 p, 4 rec, Andrei Kalnicenko, Nandor Kuti 8 p, 1 rec, 1 pd, Miroslav Todic 2 p.

La orădeni, antrenorul Cristian Achim a rulat următorul lot: Andrei Mandache 5 p, 6 rec, 2 pd, Bogdan Țîbîrnă 7 p, 4 rec, Sean Barnette 8 p, 5 rec, 3 pd, Uros Lucic 14 p, 2 rec, Bogdan Nicolescu 1 p, Cătălin Petrișor 2 pd, Radovan Markovic 13 p, 2 rec, 1 pd, Rareș Pașca 5 p, 4 rec, 1 pd, Salih Nuhanovic 4 p, Will Franklin 11 p, 6 rec, 5 pd.