Baschet feminin: Victorie dificilă pentru Olimpia Braşov, în Liga Naţională

Echipa de baschet feminin Olimpia Braşov a obţinut o victorie grea această etapă de în Liga Naţională.

CSTBv Olimpia Braşov a învins-o pe CSBT Alexandria cu scorul de 74-70 (16-21, 9-22, 28-19, 21-8), miercuri, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 12-a a Ligii Naţionale de baschet feminin.

Echipa oaspete a condus la pauză cu 43-25, iar după două minute din ultimul sfert avea avantaj de 67-62, însă Olimpia a reuşit să obţină victoria graţie unui final mai bun. Kristina Higgins a fost cea mai bună jucătoare a formaţiei de sub Tâmpa, cu 20 puncte, 15 recuperări, 3 pase decisive.

Gabriela Irimia a contribuit cu 15 p, 8 rec, iar Diana Moraru cu 16 p. Promise Onyekachi Amukamara a fost MVP-ul echipei teleormănene, cu 28 p, 8 rec, 3 pd.

Clasament Liga Naţionale de baschet feminin, etapa a 12-a

ACS Sepsi SIC Sf Gheorghe ocupă primul loc în clasament, cu 28 puncte (14 jocuri), urmată de CS Municipal Satu Mare, 24 p (14 j), CSBT Alexandria, 23 p (15 j), CSTBv Olimpia Braşov, 22 p (14 j), CS Universitatea Alba Iulia, 21 p (15 j), etc.