Barcelona, eliminată din Liga Campionilor

Deținătoarea trofeului, Barcelona, a fost eliminată din cea mai puternică competiție europeană de către Atletico Madrid.

Deși catalanii erau favoriți, mai ales că bătuseră în tur cu 2-1, Atletico nu s-a lăsat copleșită și a învins cu 2-0.

Antoine Griezmann în minutele 36 și 88 a adus bucuria în tabăra madrilenilor și a dat startul fiestei, ducându-și echipa în semifinalele Ligii Campinilor.

În celălalt meci al serii, Bayern s-a calificat și ea în penultimul act al Champions League după ce a remizat în deplasarea de la Lisabona, scor 2-2.

După victoria din tur cu 1-0, nemții merg mai departe fără emoții.

Arturo Vidal, în minutul 38 și Thomas Muller, în minutul 52 au fost marcatorii bavarezilor, în timp ce pentru gazde au punctat Raul Jimenez (27) și Anderson Talisca (76).

În celelalte sferturi disputate marți, Real Madrid a învins cu 3-0 Wolfsburg grație golurilor marcate de Cristiano Ronaldo, în timp ce Manchester City a trecut de PSG cu 1-0.