Barca pierde din turaţie. Egal în derbyul Cataluniei şi Real se duce la 5 puncte

Messi
Messi
FC Barcelona a făcut un nou pas greşit în cursa pentru titlul de campioană a Spaniei, după ce a încheiat la egalitate derbyul Cataluniei cu Espanyol, scor 1-1, echipa lui Pep Guardiola aflându-se acum la 5 puncte în spatele rivalei Real Madrid. Lucrurile au început bine pentru campioana Europei pe Cornella-El Prat, Cesc Fabregas deschizând scorul în minutul 16, dar gazdele au confirmat că nu sunt întâmplător echipa care a luat cele mai multe puncte Barcelonei în ultimele patru sezoane, Alvaro Vazquez reuşind să egaleze pe final, informează Gsp. Ultimele minute au fost dramatice, Pique lovind bara, în timp ce arbitrul a pus şi el umărul la semieşecul Barcelonei, refuzând în primul minut al prelungirilor să acorde un penalty la henţul comis de Raul Rodriguez în propriul careu. Principala beneficiară a egalului de duminică seară este Real Madrid, echipa lui Jose Mourinho impunându-se clar, cu o zi înainte, pe teren proproiu în faţa Granadei, scor 5-1. Într-o altă partidă, Valencia a revenit de la 0-2 pe terenul lui Villarreal şi a obţinut in extremis un punct. Ruben şi Rodriguez au marcat pentru „Submarinul galben” în primele 20 de minute, dar oaspeţii au revenit prin golurile înscrise de Feghouli (41) şi Aduriz (87). Sevilla a ajuns la trei eşecuri consecutive în campionat, duopă ce a pierdut în deplasare cu Rayo Vallecano, scor 1-2, în timp ce Athletic Bilbao nu a reuşit decât un 0-0 pe terenul lui Getafe.