​Australian Open: ​Românii din partidele de dublu s-au calificat pentru sferturile de finală

open-
open-

Perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt și cea feminină formată din româncele Irina-Camelia Begu și Monica Niculescu s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Australian Open.

Dublul Horia Tecău/Robert Lindstedt s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open după ce a trecut de perechea Ricardo Mello/Joao Souza (ambii din Brazilia), cu scorul de 6-4, 6-3, după un meci care a durat o oră și 26 de minute.

Perechea Horia Tecau/Robert Lindstedt va întâlni în următoarea fază a competiției dublul Scott Lipsky/Rajeev Ram, cap de serie numarul 13

Româncele de la dublu Irina-Camelia Begu și Monica Niculescu s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Australian Open, după ce au câștigat în fața favoritelor numărul 5, Maria Kirilenko /Nadia Petrova din Rusia.

Partida de dublu în care au evoluat româncele a fost câștigată prin abandonul rusoaicelor chiar în primul set, la scorul de 3-0, după ce Kirilenko s-a accidentat la piciorul stâng.

În sferturi, Irina Begu și Monica Niculescu vor întâlni perechea Vera Zvonareva/Svetlana Kuznetova, tot din Rusia.