AUSTRALIAN OPEN 2015. Irina-Camelia Begu, eliminată de Eugenie Bouchard în optimi

Irina-Camelia Begu a fost eliminată de eliminată de Eugenie Bouchard în optimile de finală ale Australian Open 2015.

Irina-Camelia Begu, locul 47 WTA, a fost învinsă de Eugenie Bouchard, locul 7 WTA și cap de serie numărul 7, scor 1-6, 7-5, 2-6.

Irina-Camelia Begu a pierdut primul set după 29 de minute, pe al doilea l-a câștigat după 61 de minute, iar setul decisiv s-a terminat în 36 de minute.

Prezenţa în optimi la Australian Open a reprezentat cea mai bună performanţă din cariera româncei.

Irina-Camelia Begu,în vârstă de 24 de ani, va primi 240 de puncte puncte WTA şi un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro) pentru prezenţa în optimi.

În sferturile de finală ale Australian Open 2015, Eugenie Bouchard va juca împotriva învingătoarei din meciul dintre Maria Sharapova, cap de serie numărul 2, și Shuai Peng, a 21-a favorită.