EXCLUSIV  Argentina - Nigeria, calificare cu scandal. Microbiștii, vot covârșitor

Argentina CM 2018. foto: facebook / @fifaworldcup

Argentina s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Campionatului Mondial de fotbal din Rusia.

Croația a învins Islanda, iar Argentina, după un parcurs dezastruos era nevoită să bată Nigeria pentru a se califica mai departe.

Finalul a fost unul cu adevărat dramatic. La scorul de 1-1, Argentina a învins printr-un gol marcat de Rojo pe final în minutul 86. A fost însă scandal mare, asta pentru că, în minutul 76, cu doar 10 minute înainte de gol, Rojo a atins mingea cu mâna în careu.

Arbitrul a solicitat asistența VAR, s-a uitat pe reluări, și a considerat că nu se impune acordarea de lovitură de pedeapsă. Nigerienii au protestat vehement.

Peste 30.000 de cititori au răspuns la întrebarea dacă se impunea acordarea unei lovituri de departajare ce ar fi coincis cel mai probabil cu eliminarea Argentinei lui Messi din competiție.

Astfel, într-un procet covârșitor de 62,22%, majoritatea microbiștilor au răspuns NU (22520), în timp ce pentru DA (13679) au votat 37,78%.