Liderul PNL, Crin Antonescu, consideră că PSD este la fel de iresponsabil ca și actualul guvern, în condițiile în care refuză să asigure împreună cu liberalii o guvernare alternativă actualei puteri. Antonescu nu a părut totuși foarte deranjat de atitudinea PSD, precizând că şi formaţiunea liberală ar vrea să guverneze fără tot felul de „succesori ai FSN”.
Dorința de a guverna singur este o aspirație legitimă, a apreciat liderul PNL, dar în politică trebuie să dai răspunsul realităţii și e greu să obții un scor care să nu necesite alcătuirea unei alianțe. Luni, după ședința BPN, preşedintele PSD Victor Ponta a declarat că nu vede posibilă o guvernare comună cu PNL, el apreciind că electoratul trebuie să aleagă între măsurile de dreapta şi cele de stânga.

