Andreea Mitu - Alison Van Uytvanck, la Roland Garros - LIVE TEXT

Andreea Mitu a fost eliminată în optimile de finală, la Rolland Garros, de Alison Van Uytvanck, la capătul unui meci pe care românca l-a pierdut în două seturi.

6-3 Van Uytvanck. Alison Van Uytvanck câștigă meciul și se califică în următoarea rundă. Partida se încheie pe serviciul Andreei, cu un break la 40, după o dublă greșeală a româncei.

Este pentru prima dată când Alison Van Uytvanck se califică în sferturile de finală a unui Grand Slam.

5-3 Van Uytvanck. Andreea Mitu pierde game-ul și îi permite adversarei să facă un pas important către calificarea în sferturile de finală ale Roland Garros.

4-3 Andreea Mitu. Andreea nu se lasă ușor și reduce din diferență. Servește belgianca.

4-2 Van Uytvanck. Alison Van Uytvanck se distanțează și se îndreaptă spre câștigarea meciului.

3-2 Van Uytvanck. Sportiva din Belgia preia conducerea setului.

2-2 Van Uytvanck. Alison egalează. Game fără probleme pentru belgiancă.

2-1 Andreea Mitu. Andreea câștigă game-ul.

1-1 Van Uytvanck. Belgianca o egalează pe Andreea Mitu, după ce românca a condus cu 40-0.

Setul 2: 1-0 Andreea Mitu. Sportiva noastră câștigă primul game.

6-1 Van Uytvanck. Alison Van Uytvanck câștigă primul set al partidei. Andreea Mitu a fost aproape de a face 5-2.

5-1 Andreea Mitu. Primul game al partidei pentru Andreea Mitu, pe propriul serviciu. A închis la 15 și încă nu arată o stare de nervozitate, ceea ce e foarte bine în perspectiva manșei secunde.

5-0 Van Uytvanck. Belgianca joacă fără greșeală. Orice minge returnată prea scurt de Mitu se transformă în lovitură câștigătoare pentru Alison.

4-0 Van Uytvanck, break. Alison o domină fizic pe Andreea și reușește un nou break. Primul set pare compromis, dar Mitu are armele necesare pentru a o pune în dificultate pe rivala sa de astăzi.

3-0 Van Uytvanck. Belgianca este de neoprit în acest start de meci. A mai expediat doi semi-ași, iar Mitu a făcut primul punct al game-ului la 40-0. În cele din urmă, Alison închide jocul la 30, la un out al Andreei.

2-0 Van Uytvanck, break. Game la 15 pentru Alison, care a lovit năprasnic pe tot parcursul game-ului. Punctul de 15-40, o dreaptă plasată în lung de linie, la care Andreea nu a mai ajuns.

Setul 1: 1-0 Van Uytvanck. Andreea a ținut aproape doar pe mingea a doua a adversarei, care a expediat doi ași în primul game. Servește puternic, dar schimburile lungi nu par să fie punctul ei forte.