Coronavirus - COVID 19
România în stare de alertă
-
confirmate
-
vindecate
-
decese
Sună-ne (Luni - Vineri, 09:00 - 18:00) sau scrie-ne la numărul 0772.264.642 sau la adresa de e-mail [email protected] și pune intrebări despre coronavirus, situații sociale, medicale, suport psihologic. Semnalează situații deosebite.

Alegeri parlamentare 2016: PNL, ALDE, UDMR, PSD -Ordinea de pe buletinul de vot

Candidaţii liberali se vor afla pe prima poziţie pe buletinul de vot pentru alegerile parlamentare din 11 decembrie, conform ordinii stabilite, luni, prin tragere la sorţi de către Biroul Electoral al Municipiului Bucureşti (BEM). 

Formaţiunile parlamentare ocupă primele poziţii pe buletinul de vot, începând cu Partidul Naţional Liberal (PNL), apoi Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor (ALDE), Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR) pe poziţia a treia şi Partidul Social Democrat (PSD) pe poziţia a patra, conform procesului verbal încheiat cu ocazia tragerii la sorţi a ordinii în care se tipăresc numele candidaţilor pe buletinul de vot pentru Circumscripţia electorală nr. 42 a Municipiului Bucureşti, informează Agerpres. 

Potrivit documentului publicat pe site-ul Prefecturii Bucureşti, s-a procedat la tragerea la sorţi a ordinii pentru înscrierea pe buletinele de vot a listelor depuse de către partidele politice parlamentare, alianţele politice sau electorale ce cuprind cel puţin un partid politic parlamentar şi organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale cu grup parlamentar propriu în ambele Camere ale Parlamentului. 

Partidele neparlamentare și alianțele politice

Următoarele pe buletinul de vot sunt partidele politice neparlamentare şi alianţele politice ori electorale dintre acestea, în ordinea stabilită prin tragere la sorţi: Partidul Ecologist Român (PER), Partidul România Mare (PRM), Partidul Socialist Român (PSR), Uniunea Salvaţi România (USR), Alianţa Noastră România (ANR), Partidul Mişcarea Populară (PMP), Partidul România Unită (PRU). 

Pe buletinul de vot urmează în ordinea în care au fost trase la sorţi organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale: Uniunea Croaţilor din România, Forumul Democrat al Germanilor din România, Uniunea Polonezilor din România, Uniunea Democrată Turcă din România, Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România, Uniunea Democrată a Slovacilor şi Cehilor din România, Uniunea Elenă din România, Asociaţia Macedonenilor din România, Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România, Uniunea Sârbilor din România, Uniunea Culturală a Rutenilor din România, Asociaţia Liga Albanezilor din România, Asociaţia Italienilor din România - RO.AS.IT, Uniunea Armenilor din România, Asociaţia Partida Romilor "PRO-EUROPA", Uniunea Bulgară din Banat - România. 

Următorii sunt candidaţii independenţi care, conform legislaţiei în vigoare, se înscriu pe buletinul de vot în ordinea înregistrării candidaturilor, şi anume: George-Alexandru Manciu, Ion-Gabriel Linţă, Elena Udrea, Teodor Paleologu, Vişinel-Costel Bălan, Remus Cernea. 

În total, pe buletinul de vot se vor afla 33 de poziţii la care figurează listele de candidaţi şi candidaţii independenţi.

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play








Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2020 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]


nxt.24
YesMy