Mai multe relee de telefonie mobilă au fost incendiate după ce pe reţelele sociale au circulat mai multe ştiri false conform cărora apariţia COVID-19 ar fi în strânsă legătură cu reţelele 5G.
"Este o problemă de securitate naţională. Nu înţeleg de ce nişte oameni ar vrea să deterioreze fix reţelele care asigură conectivitatea esenţială a serviciilor de urgenţă, dar şi a ţării în această perioadă", a explicat preşedintele Vodafone UK, Nick Jeffrey, pentru Euronews.