Imagini şocante au fost surprinse de un belgian în metroul din Bruxelles. Un bărbat aflat în stare de ebrietate şi-a dat jos masca de protecţie şi a început să îşi întindă saliva pe bara din mijlocul vagonului.
Compania de transport public a menţionat că „bărbatul aflat în stare de ebrietate a fost reţinut de poliţie şi forţele de securitate. Vagonul a fost scos din circulaţie şi dezinfectat".
În Belgia s-au înregistrat 314 cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus şi un deces.