DCNews Politica Alegeri Alegeri locale 2020 Primarul din Sadova, mort de supărare crezând că a pierdut alegerile. Diferența cu care a CÂȘTIGAT

Primarul din Sadova, mort de supărare crezând că a pierdut alegerile. Diferența cu care a CÂȘTIGAT

Primarul comunei Sadova, Eugen Safta (PMP), care a câştigat un nou mandat, a decedat în noaptea de duminică spre luni, la puţin timp după ce a aflat rezultatul alegerilor, scrie Agerpres. 

Conform unor surse DC News, în localitate au fost înființate șase secții de votare. În trei dintre ele a câștigat Eugen Safta, iar în celelalte contracandidatul său. Primarul nu a așteptat numărătoarea finală a voturilor, iar de supărare, crezând că pierde alegerile, ar fi plecat la un restaurant să mănânce o pizza. 

A urmat infarctul 



Potrivit unor surse medicale, edilul a aflat totuși rezultatele alegerilor, dar la scurt timp a suferit un infarct şi nu a răspuns manevrelor de resuscitare, certificatul de deces fiind eliberat de către medicul de familie.

A câștigat cu o diferență mică de voturi 



Eugen Safta câştigase un nou mandat de primar cu 44,98%, la o diferenţă de 127 de voturi faţă de principalul său contracandidat de la PNL.

Știri similare din categoria Alegeri locale 2020 Vezi toate articolele