DCNews Politica Guvern Închisoare pentru deranjarea ordinii publice. Proiect-bombă

Închisoare pentru deranjarea ordinii publice. Proiect-bombă

Românii care ascultă muzica la maxim în miez de noapte sau care fac gălăgie, deranjând ordinea publică, și nu ascultă de un prim avertisment al poliției, riscă până la 5 ani de închisoare. 

Măsura ar putea fi adoptată anul acesta printr-un proiect de modificare a Legii ordinii și liniștii publice, susținut de ministrul de Interne, Carmen Dan. Polițiștii vor putea face dosar penal dacă, după ce v-au avertizat o dată, sunt chemați la aceeași adresă. 

”Fapta persoanei care, fiind avertizată să înceteze activitățile contravenționale (...) continuă să săvârșească aceste activități (...) constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 1 la 5 ani”, se arată în textul proiectului de lege.

În acest an, în București, au fost aplicate 250 de sancțiuni contravenționale. 

[citeste si]

Citește mai multe din Guvern
Citește mai multe din Guvern