Legea din Emiratele Arabe Unite privind criminalitatea cibernetică vizează și partajarea de imagini sau filmări legate de război. Acest fapt poate aduce închisoarea sau, după caz, deportarea. Este cazul unui turist britanic din Dubai, care se numără printre cele 20 de persoane, acuzate în EAU în temeiul legilor privind criminalitatea cibernetică, în legătură cu filmarea și postarea de materiale legate de atacurile iraniene asupra țării, notează The Guardian.
Bărbatul are 60 de ani și este un turist care vizita Dubaiul. Cazul a fost evidențiat de Detained in Dubai, o organizație care oferă asistență juridică persoanelor din Emiratele Arabe Unite.
Deși restricțiile privind filmarea atacurilor în timpul conflictului nu sunt neobișnuite la nivel global, cazul a atras atenția datorită reputației Emiratelor Arabe Unite ca magnet pentru influencerii ale căror mijloace de trai depind de filmări și postări constante. În ciuda legii, filmările de la recentele atacuri iraniene au fost răspândite pe scară largă pe rețelele sociale.
Britanicul a fost acuzat pentru o filmare
Radha Stirling, șefa organizației Detained in Dubai, a declarat că bărbatul din Londra a fost acuzat împreună cu alte 20 de persoane după ce poliția a găsit pe telefonul său un videoclip cu un atac cu rachete iraniene în Dubai. El a șters videoclipul de pe telefon imediat ce a fost interogat.
Conform rezumatului oficial al cazului, se presupune că cei acuzați au folosit o rețea de informații sau un instrument de tehnologie a informației pentru a difuza, publica, republica sau transmite știri false, zvonuri sau propagandă provocatoare care ar putea incita opinia publică sau perturba securitatea publică.
”Acuzațiile par extrem de vagi, dar grave pe hârtie. În realitate, presupusul comportament ar putea fi ceva la fel de simplu ca distribuirea sau comentarea unui videoclip care deja circulă online”, a declarat Stirling într-un comunicat.
Închisoare, amendă, deportare pentru un videoclip care arată atacurile iraniene
”În conformitate cu legile privind criminalitatea cibernetică din Emiratele Arabe Unite, persoana care postează inițial conținut poate fi acuzată, dar la fel poate fi și oricine îl repostează sau îl comentează” arată sursa citată.
Un singur videoclip poate duce rapid la acuzații penale pentru zeci de persoane. Pedepsele în astfel de cazuri pot include până la doi ani de închisoare, amenzi cuprinse între 20.000 AED (4.000 de lire sterline) și 200.000 AED, sau ambele, iar cetățenii străini se vor confrunta, de asemenea, cu deportarea.
”În Emiratele Arabe Unite, această presupunere poate fi extrem de periculoasă”
Stirling a avertizat că riscul este amplificat deoarece se pot aplica mai multe capete de acuzare, ceea ce înseamnă că o persoană care repostează mai multe clipuri sau articole s-ar putea confrunta teoretic cu acuzații cumulate și mai multe pedepse, chiar și în cazul în care acțiunile au fost complet nevinovate.
”Există nenumărate imagini, videoclipuri și știri care circulă online despre conflict. Oamenii presupun, pe bună dreptate, că dacă ceva este deja distribuit sau publicat pe scară largă de către instituțiile media, trebuie să fie acceptabil să comentezi sau să repostezi. În Emiratele Arabe Unite, această presupunere poate fi extrem de periculoasă”, a spus Radha Stirling.
”Jurnaliștii au călătorit la Dubai special pentru a filma interceptări de rachete, trimițând imagini editorilor din străinătate, care apoi le publică din afara țării. Dar odată ce materialul respectiv apare online, rezidenții și vizitatorii din Emiratele Arabe Unite care îl distribuie sau îl comentează ar putea fi brusc acuzați de răspândirea de zvonuri sau de prejudicierea securității publice” adaugă ea.
Reguli mai stricte, de război
Cazul vine pe fondul impunerii unor noi reguli stricte jurnaliștilor dar și străinilor aflați în vizită, într-o perioadă de tensiuni ridicate în Orientul Mijlociu.
În Iran, restricțiile sunt deosebit de severe, în timp ce monarhiile din Golf, care au fost ținta unor atacuri fără precedent cu drone și rachete din partea Iranului, au impus, de asemenea, controale mai stricte.
Israelul a interzis publicarea conținutului considerat o amenințare directă la securitate, cum ar fi transmisiunile în direct care arată orizonturi ale orașelor în timpul atacurilor cu rachete, imagini care identifică locațiile locurilor de impact ale rachetelor sau informații despre planuri militare și apărarea aeriană.
AFP, una dintre puținele agenții de presă internaționale cu un birou la Teheran, a declarat săptămâna aceasta că nu a putut vizita locul atacului asupra unei școli din orașul Minab, din sudul țării, unde autoritățile iraniene spun că peste 150 de persoane, multe dintre ele copii, au fost ucise de o rachetă americană Tomahawk.