SUA și Iranul se atacă reciproc, pentru a doua zi și lansează avertismente dure.
UPDATE: „Strâmtoarea Hormuz rămâne sub supravegherea și gestionarea totală a Iranului în următoarele 30 de zile”
Ministrul iranian de externe, în timpul unei vizite în Irak, a declarat că Strâmtoarea Hormuz rămâne sub control total iranian.
„Mi-am informat omologul cu privire la cele mai recente rezultate ale războiului impus Iranului, precum și la evoluțiile legate de memorandumul de înțelegere semnat între Iran și Statele Unite”, a declarat Abbas Araghchi.
„Strâmtoarea Hormuz rămâne sub supravegherea și gestionarea totală a Iranului în următoarele 30 de zile, iar după ce toate obstacolele vor fi eliminate, capacitatea totală a căii navigabile va fi restabilită. La asta lucrăm”, a adăugat el.
„Această responsabilitate revine Republicii Islamice Iran. Nu există nicio altă parte sau stat în acest sens. Acest lucru este absolut clar în temeiul memorandumului de înțelegere, iar orice intervenție sau orice acțiune unilaterală va duce la exacerbarea situației și, de asemenea, la întârzierea redeschiderii strâmtorii.”
UPDATE: Ce s-a întâmplat în Strâmtoarea Ormuz?
Joi, Garda Revoluției Islamice a avertizat navele care tranzitează Strâmtoarea Hormuz că singura „rută autorizată” este coridorul nordic din apele teritoriale iraniene.
A obligat patru petroliere care tranzitau ruta sudică în apele teritoriale ale Omanului să se întoarcă în aceeași zi, potrivit Windward AI, un monitor de trafic maritim.
Alte trei și-au schimbat cursul, dar în cele din urmă și-au finalizat tranzitul, a declarat Lloyd's List, inclusiv una care a trecut de la ruta sudică la ruta nordică.
Vineri, nava Ever Lovely, sub pavilionul Singapore, a fost lovită de o dronă, forțând suspendarea rutei sudice de evacuare coordonate de ONU în apele Omanului.
Sâmbătă, nava MT Kiku, sub pavilionul Panama, a fost, de asemenea, lovită.
Amenințările și atacurile au încetinit traficul în Strâmtoarea Ormuz, care a scăzut de la 70 de tranzite miercuri la 54 joi. Sâmbătă, numărul a scăzut în continuare la 40 de tranzite, a raportat Windward AI.
SUA au bombardat Iranul pentru a doua zi, lovind insula Qeshm și orașele Sirik și Bandar-e Lengeh, după un atac cu drone asupra unei nave comerciale în apropierea Strâmtorii Hormuz.
Iranul declară că a lansat atacuri de represalii asupra forțelor americane din Bahrain și Kuweit și avertizează asupra unui „răspuns zdrobitor” la alte atacuri.
Președintele SUA, Donald Trump, a acuzat Iranul că a încălcat memorandumul de înțelegere dintre Washington și Teheran și a amenințat că va „finaliza militar lucrarea”.
Israelul a bombardat sudul Libanului, ucigând cel puțin o persoană, la o zi după semnarea unui acord-cadru cu guvernul libanez pentru a pune capăt ostilităților, conform AlJazeera.
Ministerul de Interne din Bahrain anunță că o clădire rezidențială a fost avariată în zona Muharraq, fără a fi înregistrat vreun deces. „Autoritățile relevante iau măsurile necesare la fața locului”, a adăugat acesta.
”O provocare directă”
Ministerul Afacerilor Externe din Kuweit și-a exprimat „cea mai fermă denunțare a repetatelor atroce agresiuni iraniene” împotriva țării, afirmând că atacurile au fost o „încălcare flagrantă a suveranității sale”.
Ministerul a avertizat, de asemenea, că astfel de atacuri subminează eforturile regionale și globale în curs de dezescaladare și „reprezintă o provocare directă la adresa voinței internaționale care susține această cale”.
De asemenea, a declarat că statul Kuweitul „își rezervă dreptul deplin de a lua toate măsurile necesare pentru a-și proteja suveranitatea, a-și păstra securitatea și stabilitatea și a-și proteja poporul și rezidenții de pe teritoriul său”.
Anterior, Iranul a revendicat atacurile asupra bazei Ali Al Salem din Kuweit, susținând că acestea vizează forțele americane, după ce CENTCOM a bombardat regiunea de coastă a Iranului, invocând atacuri asupra navelor din Strâmtoarea Hormuz.
SUA, acuzate de atacuri brutale
În paralel, Iranul condamnă atacurile ”brutale” ale SUA ca încălcare a armistițiului. Ministerul Afacerilor Externe al Iranului a condamnat ”ferm” ultimele atacuri americane asupra coastei de sud a țării, numindu-le ”atacuri brutale” care încalcă armistițiul prevăzut în memorandumul lor de înțelegere.
Ministerul a declarat că atacurile demonstrează că SUA ”nu acordă nici cea mai mică valoare angajamentelor sale”, adăugând că ”încălcarea promisiunilor face parte din natura acestui regim”.
De asemenea, a subliniat hotărârea Iranului de a-și apăra ”suveranitatea națională și integritatea teritorială” împotriva a ceea ce a descris drept ”agresiune militară americană”.