DCNews Stiri Ungaria vrea taxă pe Internet

Ungaria vrea taxă pe Internet

Guvernul ungar intenţionează să introducă o taxă pe transferul de date prin internet care va fi suportată de furnizorii de internet, scrie agenţia Thomson Reuters. 

Noua taxă este prevăzută într-un proiect de cod fiscal prezentat parlamentului, scrie zf.ro. Potrivit acestuia, furnizorii de internet va trebui să plătească 150 de forinţi (0,5 euro) pentru un Gigabyte de date.

Guvernul premierului Viktor Orban a impus în ultimii ani taxe speciale, la început de criză, apoi făcute permanente, în sectorul bancar, în cel de retail, de telecomunicaţii şi de energie pentru a ţine sub control deficitul bugetar şi a evita implementarea măsurilor nepopulare de austeritate. 

Citește și: George Soros: UE riscă să dispară. Orban și Le Pen sunt pericole

Citește mai multe din Stiri
Citește mai multe din Stiri